Co zrobić żeby ciasto na pierogi… było idealne?
Przygotowanie pierogów kojarzy się nam z wielogodzinnymi staraniami w kuchni, czasochłonnym lepieniem i niespodziankami, z których do końca nie wiemy, jak wybrnąć. Mamy chęci, czas, jest gotowość, ale są też pewne trudności. Dzięki kilku naszym wskazówkom kulinarny sukces będzie gwarantowany! Bo kto lepiej zna tajniki i sekrety pierogów niż Żuławskie Pierogi, gdzie każdego dnia lepimy ich setki, a ich smak jest prawdziwie domowy i wyjątkowy? Zapraszamy Was do naszej Akademii Pierogowej!
Na początek, oprócz chęci, potrzeba wolnego popołudnia. Pierogi lubią, by im poświęcić czas, bo tylko wtedy wychodzą idealne. Jeżeli masz więc już wolną chwilę, możesz brać się za składniki. Nie jest ich wiele, ale cała sztuka to ich odpowiednie połączenie, we właściwych proporcjach.
Lista składników:
- Mąka pszenna 450 lub 500 – ważne, by była wcześniej przesiana, co pozwoli uniknąć grudek, ale przede wszystkim sprawi, że ciasto będzie lżejsze.
- Woda – powinna być gorąca, ale pod żadnym pozorem nie powinna być wrząca. Odpowiednia temperatura pomaga mące lepiej się związać i ułatwia formowanie ciasta. Złota rada głosi, że im cieplejsza woda, tym bardziej miękkie ciasto.
- Sól – zapewnia i podkreśla smak, bez względu na nadzienie.
- Tłuszcz – niewielka ilość oleju, smalcu lub masła działa podobnie jak gorąca woda. Można również wzmocnić strukturę ciasta, dodając jajko.
Idealna konsystencja ciasta
Znasz już pełną listę składników, pora więc na wskazówki dotyczące konsystencji ciasta. Powinno być miękkie i elastyczne, ale niezbyt lepkie. Podczas przygotowywania zwracaj uwagę na ilość mąki i płynu. Gdy łączymy wszystko, nie przekraczamy zalecanego czasu, bo może to doprowadzić do rozklejenia się pierogów. Zagniatamy ciasto do momentu, aż wszystkie składniki się idealnie połączą. Odpowiednio długi czas ugniatania składników to nawet 20 minut.
Czas na odpoczynek
Kiedy ciasto jest już gotowe, przekładamy je do miski lub owijamy folią spożywczą i wkładamy na 30 minut do lodówki. To gwarantuje, że ciasto będzie jeszcze bardziej miękkie i nie rozklei się.
Wałkowanie i formowanie pierogów
Ciasto na pierogi odpoczęło i jest gotowe do rozwałkowania na wcześniej oczyszczonym blacie lub stolnicy.
Po wyjęciu z lodówki dzielimy ciasto na trzy części. Pozostałe dwa kawałki odkładamy na bok. Jeden kawałek rozwałkowujemy na cienkie płaty o grubości około trzech milimetrów. Grubsze ciasto sprawi, że pierogi będą ciężkie, a te cieńsze łatwo się rozerwą. Kiedy już mamy idealnie rozwałkowane ciasto, zaczynamy wykrawanie kółek. Teraz nasze ciasto jest przygotowane do dodania nadzienia.
Mimo że poświęciliście mnóstwo czasu i wysiłku, możecie być z siebie dumni! Od teraz z każdym następnym razem ciasto na pierogi będzie sprawiało Wam coraz mniej trudności. Jeżeli jednak uznacie, że to nie dla Was, zawsze możecie zamówić pierogi z Żuławskich Pierogów i na pewno się nie zawiedziecie!