Pierogi w diecie wegetariańskiej
Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu. Wraz z dbaniem o swoje zdrowie, stawiamy na dobre jakościowo produkty i składniki oraz troskę o środowisko. To powoduje, że nasza codzienna dieta ulega zmianie. Wraz z nią na spożywanie potraw mięsnych decyduje się coraz mniej osób.
Weganizm i wegetarianizm to nie tylko dbanie o dobrostan zwierząt i walka o lepsze życie naszych mniejszych przyjaciół. To przede wszystkim styl życia i bycia. Decyzja o przejściu na dietę całkowicie lub częściowo roślinną jest coraz bardziej popularna i powszechna i staje się trendem.
Wegetarianizm — moc korzyści
Z badań wynika, że osoby, które nie jedzą mięsa, mniej chorują na otyłość i rzadziej zapadają na raka jelita grubego. Kolejnym argumentem przemawiającym za przejściem na wegetarianizm jest dbałość o środowisko. Przykładowo na wyprodukowanie 1 kilograma wołowiny zużywa się 15.000 tysięcy litrów wody, podczas gdy przy produkcji 1 kilograma soi tylko 1.500 litrów. Liczby mówią same za siebie.
Smacznie i wegetariańsko
Jak widać, posiłki bezmięsne mają sporo zalet. Wegetarianizm również niesie za sobą sporo korzyści. Może jednak pojawić się pytanie, czy przez zamienniki pochodzenia roślinnego danie nie traci na walorach smakowych? Nie u nas!
Wegańskie nadzienia cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, mają porównywalną ilość białka co w tych tradycyjnych, np. dzięki obecności sera czy soi. Po przejściu na dietę wegetariańską bardzo ważna jest dbałość o pełnowartościowe składniki. Dietę, w której występują wegańskie pierogi, powinniśmy komponować starannie i świadomie.
Czym zastąpić farsze mięsne?
Przygotowując samodzielnie pierogi, możesz postawić na połączenie soi i grzybów leśnych. Możesz użyć suszonych podgrzybków, które nadadzą farszowi charakteru. Soje należy zawsze moczyć przez minimum 12 godzin w wodzie, ugotować, a na końcu zmielić. Grzyby z soją doprawić pieprzem świeżo mielonym i tymiankiem, co doda im aromatu. Gwarantujemy, że będą znakomite.
Kolejny farsz do pierogów, który podbije Wasze wegańskie serca to ten z soczewicą. Może występować solo lub z dodatkiem suszonych pomidorów i przypraw prowansalskich, które smakiem będą przypominać smak mięsny, a to nie lada wyzwanie! Kluczowy jest tu dobór przypraw jak suszony majeranek, ostre chilli i ciemny palony cukier. Trochę sosu sojowego lub sos Worcestershire wzbogacą walory smakowe. Będzie to prawdziwa uczta!
Tradycyjnie bez mięsa
Dla osób ceniących tradycyjne i mniej eksperymentalne smaki polecamy pierogi z kaszą i białym serem najlepiej kozim. Kaszę można zastąpić np. serem feta lub tofu. Można dodać do nich pokrzywę lub szpinak. Ten ostatni składnik bardzo się lubi z pierogami. Będzie się świetnie komponował z cienkim pierogowym ciastem i dodatkiem wędzonego twarogu, grzybów lub oscypków.
Oczywiście, nie może zabraknąć poczciwych pierożków z kapustą i grzybami. Ta wersja jest uwielbiana zarówno przez mięsożerców, jak i wegetarian. By były jeszcze zdrowsze i bardziej fit możemy ciasto do farszu zrobić z mąki orkiszowej.
Słodkości
Nie zapomnijmy o pierogach na słodko. Tu wegetarianie mogą zaszaleć!
Co powiecie na takie z twarogiem i bakaliami? Żurawina, orzechy, pestki dyni, nadadzą niesamowitego smaku, a podane z kleksem z jogurtu naturalnego i szczyptą wanilii będą lekkie jak obłoczek. Farsze, które idealnie wkomponują się w menu wege to te owocowe. Z jagodami lub truskawkami. A może z malinami, mascarpone i wiórkami białej czekolady?
Pierogi jako produkt tradycyjny, któremu przypisana jest, duża wartość sentymentalna i nostalgiczna może świetnie zgrać się z nowoczesnością i trendem wege.
Wege na Żuławach
Kolejny raz udowadniamy, że pierogi są ponad czasowe i ponad podziałami. W Żuławskich Pierogach również dbamy, o to by wegetarianie znaleźli coś dla siebie. Możecie skosztować pysznych pierogów z białym serem i cukrem waniliowym, mamy też te z farszem szpinakowym lub kapustą z pieczarkami.
Chcemy łączyć ludzi bez względu na to, czy są mięsożercami, czy jaroszami, a pierogi łączą jak żadna inna potrawa na świecie!